Sasvim je normalno da svaki čovjek želi neku vrstu sigurnosti i spokoja, no ponekad život ode u nekom drugom smjeru i može nas totalno srušiti i obeshrabriti. Što smo stariji mnoge se stvari mijenjaju u našim životima, neke na bolje, a neke na gore uz brojne stresne situacije koje remete našu svakodnevicu.
Neke stresne događaje i situacije možemo držati do neke mjere pod kontrolom, a na neke nažalost nemamo nikakav ili jako mali utjecaj. Često nas upravo ta spoznaja koliko smo zapravo nemoćni dovodi do još većeg stresa.
Razvod braka i prekid veze kao stresni okidač mnogih stanja i bolesti
S tim u vezi, svima je kristalno jasno kako je konstantna izloženost stresu jako opasna jer je dokazano da postaje okidač za mnoge bolesti i poremećaje kada je u pitanju naše mentalno zdravlje.
Pa kako onda i možemo li uopće pristupiti ovoj problematici i uhvatiti se u koštac sa stresom i ostati ”normalan” i zdrav?
Znanost i psihologija dosta se bave tim pitanjima, a istraživanja su ukazala na neke od najstresnijih situacija i događaja koje nam se događaju tijekom života i koji mogu ozbiljno poremetiti našu homeostazu i oštetiti različitim poremećajima i bolestima naše zdravlje.
Odmah poslije smrti supružnika, na drugom mjestu skale stresnih događaja je razvod braka. Tu bismo mogli staviti i dugogodišnje prekide partnera koji su živjeli nevjenčano. Čak i ako ste željeli prekid ili razvod braka, to će za vas biti jedna od najstresnijih situacija u životu, jer osim što izaziva ogroman stres kod oba supružnika, rastava jako negativno utječe i na djecu.
Znamo da su mnogi parovi toliko preplavljeni i okupirani svojim emocijama i emocionalnim stanjima, da ponekad i nažalost veoma često i ne uočavaju utjecaj takve odluke na ponašanje svoje djece, što može biti doista pogubno za njihov daljnji emocionalni razvoj.
Kako da budem sigurna da sam donijela ispravnu odluku?
Često se suočavam s ovim temama, a jedno od dva najčešća pitanja klijenata koji prolaze kroz veoma traumatičan prekid emocionalne veze budu:
“Kako da budem sigurna da sam donio ispravnu odluku o prekidu/rastavi?” i
“Koliko dugo da budem u ovom raspoloženju tuge i općeg neraspoloženja?”
Oba su pitanja neraskidivo povezana i kompleksna a odgovor je u suštinski lagan a glasi – Svi ti neugodni osjećaji s kojima ste preplavljeni polako će nestajati kada i sami shvatite da radite pravu i ispravnu stvar. Čim to shvatite onda će i vaša emocionalna bol početi polako da nestaje.
Drugo, sve dok agonija odlučivanja (što da radim – ostajem ili idem dalje svojim putem?) visi u zraku, u vama ostaje i muči vas tupi osjećaj nesigurnosti, nevjerice i straha.
Neovisno o vašem spolnom opredjeljenju, i o tome tko preuzima inicijativu o odluci rastave, svaki raskid teško pada i jednom i drugom partneru u vezi. Neke osobe uspoređuju svoje prekide dugotrajnih emocionalnih veza sa smrtnim slučajem u obitelji, pri čemu onaj koji je ostavljen ima dojam kao da je trajno izgubio nekoga tko je iznenada stradao, pa ostaje u emocionalnom stanju šoka i nevjerice.
S druge strane, strana koja ostavlja drugu stranu, također osjeća tugu, ali i izvjesno olakšanje.
Kako da si olakšate donošenje odluke o razvodu braka i prekidu veze?
Ako momentalno prolazite kroz razmišljanja i donošenje odluke o raskidu, važno je da ispoštujemo zajedničku prošlost te da sebi i partneru olakšamo kroz praćenje nekoliko jednostavnih savjeta.
Verbalizirajte kako se osjećate
Za početak, verbalizirajte kako se osjećate. U prijevodu, kada se skupilo toliko toga da svi oni negativni aspekti u vašoj vezi nadmaše sve one pozitivne, onda treba razgovarati o njima, pri čemu nezadovoljstvo i frustracije u vezi treba izložiti i razložiti.
Rečenice neka budu u prvom licu i bez optuživanja i prebacivanja prema osobi s kojom ste zaključili da više ne možete ostati u vezi. Doista nema potrebe da se galami i viče jedno na drugo jer ste se nekada voljeli i bilo vam je super, zar ne.
Nastojte da vaša priča ne završi u ružnom tonu, odnosno da ne izgovorite neke stvari zbog kojih ćete možda jednog dana zažaliti kada se smire vaše strasti. A ono najgore što možete sebi učiniti jeste da odete misleći da ste ostali neshvaćeni.
Zato recite sve otvoreno, jasno i glasno bez susprezanja. Nikad se ne zna – možda vaša misao i prvotna odluka da odlazite bude pokretač za neku nevjerojatnu promjenu. Tko zna?!
-
Slušajte jedno drugo i razgovarajte kada se smirite
Drugo, slušajte jedno drugo i razgovarajte kada se smirite, jer jako je teško saslušati nekoga u situaciji preplavljenoj osjećajima ljutnje, bijesa, napuštenosti i razočarenja.
Također imajte u vidu da su i misli i osjećaji druge osobe također važne, tako da u tom trenutku empatija može biti korisno sredstvo za sagledavanje stvari iz perspektive drugog.
-
Oblikujte vaš narativ u pozitivnom tonu
Treće, oblikujte vaš narativ u pozitivnom tonu. Iako na prvo možda zvuči paradoksalno u ovom kontekstu, međutim negativne ideje koje vezujemo za život van partnerskog odnosa podjednako su zaslužne za održavanje u stanju neizvjesnosti i nespremnosti za konačne korake, jednako kao i stara osjećanja i nedoumice u svezi mogućnosti promjene.
Dobro je da znate da često strah od samoće ponekad postaje jači motivator za ostanak u vezi na uštrb kvalitete veze i braka, a to je naravno naprosto pogrešno. Budite pozitivni u svom samo govoru i podsjećajte se da vaš život ne završava s ovom vezom, odnosno da ovo zapravo nije kraj nego vaš novi početak.
Vjerujte da koliko god ovakve fraze zvuče bez veze, one su istinite za vaš um, pa što se više uvjeravate u to, vaš um će je usvojiti, i u trenucima slabosti aktivirati što će vam pomoći da lakše prebrodite dan.
-
Dajte si vremena da se resetirate
Četvrto, dajte si vremena da se resetirate. Sasvim je ok da jedno vrijeme tugujete. Za to se naravno treba pripremiti unaprijed jer izlazak iz veze nije nimalo jednostavan bez obzira koliko dobrih argumenata imate, poglavito ako imate djecu.
Osoba u koju sam bila ludo zaljubljena i provela puno lijepih i sretnih trenutaka, netko tko mi je bio jako važan i imao veliku ulogu u mom životu, sada odlazi iz mojega života.
Stoga si dopustite i dajte si vremena da ju/ga otpratite iz svog života.
-
Preuzmite odgovornost za svoj život
Na samom kraju kada ovladate sa svim time i emocionalno se stabilizirate, možete početi planirati dalje svoj život jer tko zna što vas čeka tamo na nekom uglu. Unaprijed se treba programirati i na padove i uspone i svaki izazov nastojati pretvoriti u priliku za vaš dalji rast i razvoj, sretniji i život sa svrhom.
Naravno da nakon prekida svake emocionalne veze u koju smo unijeli čitavo naše biće, ponekad izlazimo s manje ili više emocionalnih ožiljaka, ali ne treba zanemariti i jedno novo veliko životno iskustvo i životne lekcije. Jako je važno da osvijestite i razmislite o naučenim lekcijama jer nastaviti dalje na funkcionalan način znači prije svega imati svijest o našim prošlim iskustvima – kakva su bila i što su nam dobroga ili lošega donijeli.
Ono najvažnije – treba preuzeti odgovornost (ili barem dio nje) za njihov ishod i znati oprostiti drugom što nije ispunio naša očekivanja. Treba osvijestiti i izvući pouku o vašim unutarnjim resursima, snazi i hrabrosti koje ste demonstrirali tijekom procesa, a kojih možda i niste bili svjesni da posjedujete.
Prihvatite ih i integrirajte u vaše biće, u vašu ličnost. Sa svim osviještenim i naučenim životnim lekcijama kroz koje ste prošli tijekom prekida i razvoda, postali pametniji i mudriji, sve je puno lakše koliko god vam se to možda sada i ne čini tako.
Nastavite dalje osviješteno i s optimizmom graditi i oblikovati svoj život bez okusa gorčine. Ako i kada budete ulazili u neki sljedeći emocionalni odnos, bit ćete osnaženi, hrabriji i pametniji da to učinite na jedan sasvim drugi i posebniji način.
Autorica: MSc. Mirella Rasic Paolini, Specijalist struke za holističko mentalno i duhovno zdravlje
PROČITAJ JOŠ:
Donošenje odluka: Kako donijeti pravu odluku?
Oprostiti drugima i sebi: Važnost za mentalno zdravlje
Kako otpustiti i prihvatiti prošlost? Važan korak za zdrav i sretan život