Transcedentalna meditacija (TM) je jedan od najomiljenijih oblika meditacije. Ova tehnika je lagana, jednostavna, prirodna i naučno dokazana, a omogućuje nam da duboko uronimo u sebe kako bismo postigli potpunu opuštenost, unutarnji mir i efikasno rješavanje problema.
Što je transcendentalna meditacija?
Meditacija je praksa koja obično uključuje tiho mirno sjedenje kroz određeno vrijeme. Metoda i svrha meditacije mogu varirati ovisno o vrsti meditacije koju netko prakticira.
Transcendentalna Meditacija (TM) je jednostavna, duboka tehnika meditacije čija je svrha postizanje stanja mira ili “čiste svijesti”, tj. dubokog unutarnjeg mira u kojem se postiže potpuni mentalni i fizički odmor. U tom stanju doživljavamo duboki osjećaj spokojstva i mira. TM se temelji na principu da, ako se dovoljno duboko uronimo u sebe i usredotočimo na unutarnju snagu, možemo pronaći izvor energije, mudrosti i sreće u sebi.
Osnovna ideja transcendentalne meditacije je postizanje dubokog mentalnog stanja u kojem se osoba oslobađa vanjskih podražaja i stresa. U toj dubini imamo pristup unutarnjim mislima, osjećajima i znanjima. Ovo stanje postižemo uz pomoć učenja mantre, koju ponavljamo u umu tokom meditacije. Kada dostignemo tu dubinu, misli se na trenutak zaustavljaju, a dolazi do stanja umirivanja.
U tehnici transcendentalne meditacije, fokusiramo se na odabranu mantru ili riječ koju mentalno ponavljamo kao način da uspostavimo vezu sa unutarnjom (transcendentalnom) snagom, sve dok ne postignemo stanje unutarnjeg mira i smirenosti u dubokoj svijesti.
Osnova ove tehnike su odabrane mantre ili zvučne formule – zvučne vibracije koje se koriste kako bi se uspostavila duboka unutarnja harmonija.
Nakon što naučite tehniku od certificiranog učitelja transcendentalne meditacije, obično je prakticirate svakodnevno, 20 minuta po sesiji. Tokom meditacije, opušteno sjedite i usredotočite se na disanje. Ovo pomaže u postizanju dubljeg unutarnjeg stanja relaksacije i dubljeg razumijevanja sebe.
Razvoj transcedentalne meditacije
Iako se ne povezuje ni s jednom religijom niti filozofijjom, korijeni Transcedentalne meditacije sežu do drevnih indijskih spisa Veda koji datiraju još iz 1500. godine pne. Vede u doslovnom prijevodu znači znanje, a imaju poseban značaj kao najstarije djelo indijske i svjetske književnosti i predstavljaju jedan od najranijih i najsveobuhvatnijih tragova pisane kulture čovječanstva. Transcedentalna meditacija (TM) se temelji se na tekstovima iz vedskih Upanisada.
Sredinom 20. stoljeća, Swami Brahmananda Saraswati, poznat i kao Guru Dev, počeo je promicati transcendentalnu meditaciju. Oslanjao se na hinduistička načela kako bi stvorio nereligioznu alternativu religijskim meditativnim praksama. Njegov učenik, indijski gurú Maharishi je započeo svoje istraživanje i rad na ovom obliku meditacije, putujući po Indiji i učeći od različitih učitelja, koji se u mnogim literaturama smatra njenim začetnikom.
Nekoliko godina kasnije, tokom 1960-ih i 1970-ih, Maharishi je počeo promovirati Transcendentalnu Meditaciju u Sjedinjenim Američkim Državama. U to vrijeme je objavio knjigu o TM-u, organizirao seminare širom svijeta i pokrenuo program obuke učitelja TM-a. Maharishi je također osnovao vlastito sveučilište, Maharishi International University (MIU), koje je otvoreno 1971. godine.
Nakon što je Maharishi održao prva javna predavanja u New Yorku 1964. godine, TM je postala pokret, a ovakav oblik meditacije postao je vrlo popularan u SAD-u, posebno među studentima i mladima. Mnogi poznati umjetnici i javne ličnosti, poput The Beatles, The Beach Boys i Mike Love, počeli su prakticirati transcendentalnu tehniku, čime je TM postala dio popularne globalne kulture.
Razlika između Transcedentalne meditacije i ostalih vrsta meditacije
Mindfulness meditacija, na primjer, usredotočuje se na čišćenje uma od svih misli. Kada primijetimo da naš um luta, nježno ga usmjeravamo na sadašnji trenutak. Svrha mindfulness-a je nježno trenirati um da bude prisutan u sadašnjem trenutku.
Iako na prvi pogled mogu izgledati slično, Transcendentalna Meditacija i mindfulness su zapravo prilično različiti. Umjesto da usmjeravamo pažnju na dah, tijelo ili druge objekte, u TM-u koristimo određenu mantru ili zvuk kako bismo oslobodili um.
Um se ne trenira, već se dopušta da se bez napora smiri u tišini, dublje od sadašnjeg trenutka. Ideja je da ponavljanjem određene mantre usmjeravamo svoju svijest prema unutra i “nadmašujemo” sadašnji trenutak, odnosno dižemo se iznad njega.
Koji su benefiti transcedentalne meditacije?
Brojna istraživanja koja podupiru praksu transcendentalne meditacije ističu njenu učinkovitost i brojne dobrobiti u nekoliko područja. Prakticiranje transcendentalne meditacije može donijeti fizičke, mentalne, kognitivne i emocionalne koristi.
- Smanjenje krvnog tlaka: Dokazano je da transcendentalna meditacija smanjuje visoki krvni tlak. Istraživanja su pokazala da TM može biti jednako učinkovita kao i lijekovi za snižavanje krvnog tlaka.
- Poboljšanje kvalitete sna.
- Kontrola boli ili odvlačenje pažnje od boli.
Benefiti za mentalno zdravlje
- Smanjenje stresa, tjeskobe i depresije.
- Liječenje posttraumatskog stresnog poremećaja.
- Povećanja samopoštovanja.
Kognitivni benefiti
- Povećana produktivnost, rješavanje problema i učinkovitost.
- Povećana kreativnost, inteligencija i svijest.
- Poboljšanje energije, fokusa i pamćenja.
Emocionalni benefiti
- Povećana jasnoća misli i osjećaja.
- Povećano suosjećanje (empatija) i zahvalnost.
- Poboljšana kvaliteta života i unutarnji mir.
Uz pravilnu praksu, transcendentalna meditacija može donijeti mnoge blagodati, od veće mentalne koncentracije i produktivnosti do većeg samopouzdanja i unutarnjeg mira. Mnogi praktikanti TM-a razvijaju veću emocionalnu inteligenciju, poboljšavaju svoje odnose i razvijaju intuitivne sposobnosti.
Transcendentalna meditacija zahtijeva vrijeme i predanost kako bi se postigle potpune koristi, ali uloženi napor može biti vrijedan ako želite donijeti pozitivne promjene u svom životu. Ako želite istražiti ovu vrstu meditacije, osigurajte da pronađete kvalificiranog učitelja koji će vam pomoći naučiti tehniku i iskoristiti sve benefite transcendentalne meditacije.
PROČITAJ JOŠ:
Mindfulness meditacija: Trening za um
Afirmacije: Kako ih pravilno koristiti za pozitivne promjene u životu?
Sinkronicitet: samo slučajnost ili događaj s razlogom?